Berlinale 2013: Romanian Film CHILD'S POSE Takes Top Festival Prize

Brian Clark, European Editor
Berlinale 2013 Jury president Wong Kar-wai and jurors Susanne Bier, Ellen Kuras, Tim Robbins, Athina Rachel Tsangari, Shirin Neshat and Andreas Dresen have awarded the Romanian drama Child's Pose with the Golden Bear for best film. The film is an engrossing, well-acted and solid overall realist portrait of one bourgeoise woman's crusade to get her son's name cleared for accidentally hitting and killing a child while driving recklessly. There's little to fault about it, but personally, I thought that Gloria and Camille Claudel 1915 both aimed a little higher and succeeded even more admirably.

But besides the jury awards, there are several dozen additional special mentions and prizes doled out by audiences and independent juries. Take a look at all of them below, and feel free to refer back to our in-depth coverage of last year's awards if you want to find out which organization is which and what each prize actually means.

PRIZES OF THE INTERNATIONAL JURY
 
GOLDEN BEAR for the Best Film
Poziţia Copilului
Child's Pose
by Călin Peter Netzer
 
JURY GRAND PRIX (Silver Bear)
Epizoda u životu berača željeza
An Episode in the Life of an Iron Picker
by Danis Tanović
 
 ALFRED BAUER PRIZE (Silver Bear) - in memory of the Festival Founder - 
for a feature film that opens new perspectives
Vic+Flo ont vu un ours
Vic+Flo Saw a Bear
by Denis Côté
 
AWARD FOR BEST DIRECTOR (Silver Bear)
David Gordon Green for
Prince Avalanche (Prince Avalanche)
 
AWARD FOR BEST ACTRESS (Silver Bear)
Paulina García in
Gloria (Gloria) by Sebastián Lelio
 
AWARD FOR BEST ACTOR (Silver Bear)
Nazif Mujić in
Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker) by Danis Tanović
 
AWARD FOR BEST SCRIPT (Silver Bear)
Jafar Panahi for
Pardé  (Closed Curtain) by Jafar Panahi, Kamboziya Partovi

AWARD FOR AN OUTSTANDING ARTISTIC CONTRIBUTION IN THE CATEGORIES CAMERA, EDITING,
MUSIC SCORE, COSTUME DESIGN OR SET DESIGN (Silver Bear)
Aziz Zhambakiyev for the camera in
Uroki Garmonii (Harmony Lessons) by Emir Baigazin
 
SPECIAL MENTION
Promised Land
by Gus Van Sant
 
SPECIAL MENTION
Layla Fourie
by Pia Marais
 
BEST FIRST FEATURE AWARD, endowed with 50,000 Euros, funded by GWFF
The Rocket
by Kim Mordaunt
 
SPECIAL MENTION
A batalha de Tabatô
The Battle of Tabatô
by João Viana
 
PRIZES OF THE INTERNATIONAL SHORT FILM JURY
 
GOLDEN BEAR for the Best Short Film
La Fugue
The Runaway
by Jean-Bernard Marlin
 
THE JURY PRIZE (Silver Bear)
die ruhe bleibt
remains quiet
by Stefan Kriekhaus
 
BERLIN SHORT FILM NOMINEE FOR THE EUROPEAN FILM AWARDS
Misterio
Mystery
by Chema García Ibarra
 
DAAD SHORT FILM AWARD
Aşura
Ashura
by Köken Ergun
 
PRIZES OF THE JURIES GENERATION
 
Children's Jury Generation Kplus
 
CRYSTAL BEAR for the Best Film 
The Rocket
by Kim Mordaunt
 
SPECIAL MENTION
Satellite Boy
by Catriona McKenzie
 
CRYSTAL BEAR for the Best Short Film
The Amber Amulet
by Matthew Moore
 
SPECIAL MENTION
Ezi un lielpilseta
Hedgehogs and the City
by Ēvalds Lācis
 
International Jury Generation Kplus
 
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk
Mammu, es Tevi mīlu
Mother, I Love You
by Jānis Nords

SPECIAL MENTION
Satellite Boy
by Catriona McKenzie
 
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION KPLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Deutsches Kinderhilfswerk
Cheong
by Kim Jung-in
 
SPECIAL MENTION
Ezi un lielpilseta
Hedgehogs and the City
by Ēvalds Lācis
 
Youth Jury Generation 14plus
 
CRYSTAL BEAR for the Best Film 
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec
 
SPECIAL MENTION
Pluto
by Shin Su-won
 
CRYSTAL BEAR for the Best Short Film 
Rabbitland
by Ana Nedeljković, Nikola Majdak
 
SPECIAL MENTION
Treffit
The Date
by Jenni Toivoniemi
 
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best feature film, endowed with € 7,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)
Shopping
by Mark Albiston, Louis Sutherland
 
SPECIAL MENTION
Baby Blues
by Kasia Rosłaniec
 
THE GRAND PRIX OF THE GENERATION 14PLUS INTERNATIONAL JURY for the best short film, endowed with € 2,500 by the Bundeszentrale für Politische Bildung (Federal Agency for Civic Education)
Första gången
The First Time
by Anders Hazelius
 
SPECIAL MENTION
Barefoot
by Danis Goulet
 
INDEPENDENT JURIES
 
PRIZES OF THE ECUMENICAL JURY 
Competition  
Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio
 
Special Mention  
Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron 
    Picker), by Danis Tanović
 
Panorama  
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer
 
Special Mention  
Inch'Allah (Inch'Allah), by Anaïs Barbeau-Lavalette
 
Forum   
Krugovi (Circles), by Srdan Golubović
 
Special Mention  
Senzo ni naru (Roots), by Kaoru Ikeya
 
PRIZES OF THE FIPRESCI JURY
Competition Poziţia Copilului (Child's Pose),  by Călin Peter Netzer
Panorama Inch'Allah (Inch'Allah),  by Anaïs Barbeau-Lavalette
Forum Hélio Oiticica (Hélio Oiticica),  by Cesar Oiticica Filho
 
PRIZE OF THE GUILD OF GERMAN ART HOUSE CINEMAS
Gloria (Gloria), by Sebastián Lelio
 
C.I.C.A.E. PRIZES
Panorama: Rock the Casbah (Rock the Casbah), by Yariv Horowitz
Forum: Grzeli nateli dgeebi (In Bloom), by Nana Ekvtimishvili, Simon Groß
 
LABEL EUROPA CINEMAS
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen
 
TEDDY AWARD
Best Feature Film: W imie... (In the Name of), by Małgośka Szumowska
Best Documentary/Essay Film: Bambi (Bambi), by Sébastien Lifshitz
Best Short Film: Ta av mig (Undress Me), by Victor Lindgren
Teddy Jury Award:  Concussion (Concussion), by Stacie Passon
 
MADE IN GERMANY - PERSPEKTIVE FELLOWSHIP, endowed with 15,000 Euros, 
funded by Glashütte Original
Jan Speckenbach for Das Klopfen der Steine (The sound of stones)
 
FGYO-AWARD DIALOGUE EN PERSPECTIVE, endowed with 5,000 Euros, 
funded by the French-German Youth Office
Zwei Mütter (Two Mothers), by Anne Zohra Berrached
 
Special Mention
Chiralia (Chiralia), by Santiago Gil
 
CALIGARI FILM PRIZE
Hélio Oiticica (Hélio Oiticica), by Cesar Oiticica Filho
 
NETPAC PRIZE
Lamma shoftak (When I Saw You), by Annemarie Jacir

PEACE FILM PRIZE
A World Not Ours (A World Not Ours), by Mahdi Fleifel 
 
AMNESTY INTERNATIONAL FILM PRIZE
The Rocket (The Rocket), by Kim Mordaunt
 
CINEMA FAIRBINDET PRIZE
Art/Violence (Art/Violence), by Udi Aloni, Batoul Taleb, Miriam Abu-Khaled
 
HEINER CAROW PRIZE
Naked Opera (Naked Opera), by Angela Christlieb
 
READERS' JURIES AND AUDIENCE AWARDS
 
PanoramaAudienceAward PPP - fiction film
The Broken Circle Breakdown (The Broken Circle Breakdown), by Felix Van Groeningen
 
PanoramaAudienceAward PPP - documentary film
The Act of Killing (The Act of Killing), by Joshua Oppenheimer
 
BERLINER MORGENPOST READERS' PRIZE
Uroki Garmonii (Harmony Lessons), by Emir Baigazin
 
TAGESSPIEGEL READERS' PRIZE
Vaters Garten - Die Liebe meiner Eltern (Father's Garden - The Love of My Parents),  
by Peter Liechti
 
SIEGESSÄULE READERS' AWARD
W imie... (In the Name of), by Małgośka Szumowska
 
PRIZES OF THE BERLINALE TALENT CAMPUS
 
VFF TALENT HIGHLIGHT PITCH AWARD, endowed with 10,000 Euros
Geordie Sabbagh (Canada)
for Two Guys Who Sold the World (Two Guys Who Sold the World)

ARTE INTERNATIONAL PRIZE, endowed with 6,000 Euros
Petar Valchanov (Bulgaria)
for Urok (The Lesson)
 
DOLBY® SOUND MARK AWARD
Rutger Reinders (Netherlands)  
 
Around the Internet:
  • ana_ruse

    Congratulations Romania!

blog comments powered by Disqus
​​