TWO LITTLE BOYS And THE ORATOR Dominate NZ Film Award Noms

Simon de Bruyn, Contributing Writer
Two Little Boys and The Orator dominate the nominations of the inaugural Sorta Unofficial New Zealand Film Awards, with 11 nominations each.

The awards organised by Hugh Sundae of nzherald.co.nz and ABCs of Death producer Ant Timpson, and presented by the New Zealand Herald and Rialto Channel, announced their nominations for the awards ceremony to be held on December 4 in Wellywood.

The nominations are as follows.

Feature film

Rialto Channel Best Film
The Orator
How to Meet Girls From a Distance
Two Little Boys
Good For Nothing
The Most Fun You Can Have Dying

Best Self-Funded Film
Netherwood
Good For Nothing
We Feel Fine
The Red House

Canon Best Director
Dean Hewison - How to Meet Girls From a Distance
Tusi Tamasese - The Orator
Mike Wallis - Good For Nothing
Kirstin Marcon - The Most Fun You Can Have Dying
Robert Sarkies - Two Little Boys

Best Editing
Simon Price - The Orator
Annie Collins - Two Little Boys
Greg Daniels - Good For Nothing

Best Cinematography
Leon Narbey - The Orator
Jac Fitzgerald - Two Little Boys
Crighton Bone - The Most Fun You Can Have Dying

Man O' War Best Actor
Richard Falkner - How to Meet Girls From a Distance
Fa'afiaula Sagote - The Orator
Bret McKenzie - Two Little Boys
Matt Whelan - The Most Fun You Can Have Dying

Man O' War Best Actress
Tandi Wright - Kiwi Flyer
Inge Rademeyer - Good For Nothing
Tausili Pushparaj - The Orator
Madeleine Sami - Sione's 2: Unfinished Business

Best Supporting Actor
John Bach - Rest For The Wicked
Johnathan Brugh - How to Meet Girls From a Distance
Will Hall - Netherwood

Best Supporting Actress
Aidee Walker - How to Meet Girls From a Distance
Jessica Joy Wood - Sione's 2: Unfinished Business
Salamasina Mataia - The Orator

Best Screenplay
Tusi Tamasese - The Orator
Dean Hewison, Richard Falkner and Sam Dickson - How to Meet Girls From a Distance
Duncan Sarkies and Robert Sarkies - Two Little Boys

Images Best Visual Effects
Steve Cronin and Paul Story - Good For Nothing
Frank Rueter and Jake Lee - The Devil's Rock
Jon Baxter and Puck Murphy - Two Little Boys

Best Costume Design
Tristan McCallum - The Devil's Rock
Kirsty Cameron - The Orator
Amanda Neale - Two Little Boys

Best Makeup Design
Davina Lamont, Sean Foot and Richard Taylor - The Devil's Rock
Linda Wall - Two Little Boys
Ryk Fortuna - Good For Nothing

Best Production Design
Bruce Everard - The Most Fun You Can Have Dying
Jules Cook - Two Little Boys
Rob Astley, Roger Guise and Pouoa Malae Lialia'i - The Orator

APRA Best Score
Grayson Gilmour - The Most Fun You Can Have Dying
Don McGlashan and Dawn Raid - Sione's 2: Unfinished Business
David Long - The Red House
Tim Prebble - The Orator

APRA Best Sound
Tim Prebble, Chris Todd, Richard Flynn, Mike Hedges and Gilbert Lake - The Orator
Dave Whitehead - Two Little Boys
Myk Farmer, Steve Finnigan and Chris Burt - Sione's 2: Unfinished Business

Documentary film

Best Documentary
Pictures of Susan
How Far is Heaven
The Last Dogs of Winter
Maori Boy Genius
Shihad: Beautiful Machine

Best Director
Dan Salmon - Pictures of Susan
Miriam Smith and Christopher Pryor - How Far is Heaven
Costa Botes - The Last Dogs of Winter
Pietra Brettkelly - Maori Boy Genius
Sam Peacocke - Shihad: Beautiful Machine

PLS Best Cinematography
Christopher Pryor - How Far is Heaven
Ben Freedman - Pictures of Susan
Peter Young - The Last Ocean

Best Editing
Christopher Pryor and Cushla Dillon - How Far is Heaven
Cushla Dillon - Shihad: Beautiful Machine
Jonno Woodford-Robinson and Richard Lord - The Last Ocean
Richard Lord and Ken Sparks - When A City Falls

Short film

Best Short
Home
Lambs
Whakatiki
I'm the One
Honk If You're Horny

Best Self-Funded Short
In Safe Hands
Dr Grordbort Presents: The Deadliest Game
The Girl With The Clover Tattoo
Brothers
Swansong

Best Script
Sam Kelly - Lambs
Paola Morabito - I'm The One
Joe Lonie - Honk If You're Horny

StarNow Best Actor
Waka Rowlands - Lambs
Jim Moriarty - Whakatiki
Andy Anderson - Honk If You're Horny

StarNow Best Actress
Mabelle Dennison - Whakatiki
Maya Stange - I'm The One
Anapela Polataivao - Night Shift

PLS Best Cinematography
Andrew Stroud - Ellen Is Leaving
Ari Wegner - Night Shift
Bonnie Elliott - I'm the One

What: The Sorta Unofficial New Zealand Film Awards
When and where: Tuesday, December 4 at The Civic Wintergarden
Online: The awards will be streamed live on nzherald.co.nz
Around the Internet:
blog comments powered by Disqus
​​